Главобoлие и ергономика
Много хора с главоболие са забелязали, че често пристъпите им се появяват след продължително стоене в неудобна поза или пък многократно повтаряне на едно и също движение. Тогава обикновено усещат внезапно схващане, дразнене или болка в шията, след което веднага или постепенно се появява и главоболието. През последните години се установи, че често причината за първичните главоболия, особено за тензионното и мигрената, са именно притиснати и раздразнени периферни нерви на врата и около главата.
Тези тънки нерви осигуряват чувствителността на скалпа и лицето. Те преминават между мускулите, сухожилията и артериите на врата и лицето и често биват раздразнени от тях. При продължителна неудобна поза, например пред компютър, при гледане на телевизия, четене в легнало положение и др., е вероятно някой вратен мускул да се схване и да приклещи окципитален нерв. Това може да раздразни и тригеминалния нерв и да отключи главоболието. За този тип главоболия се казва, че са цервикогенни - т.е., произхождат от шията.
При многократното повтаряне на определени движения, например навеждане да се вземе нещо от пода с ръка, опериране с мишка и др., също може да се стигне до приклещване на нерви във врата. Често тези главоболия са едностранни - боли едната половина на главата. Понякога болката може да се премести в другата половина. Пристъпите отдясно обичайно се предизвикват от позите, при които вратът се огъва надясно и надолу:
- придържане на телефонна слушалка между главата и дясното рамо;
- работа с монитор, който не е на нивото на очите;
- гледане на телевизия или четене на книга, излегнати наляво;
- навеждане към пода с лявата ръка;
- придържане на смартфон или книга към очите и др.
Ето защо ергономията на работното място и у дома е много важна. При работа с компютър е добре да се спазват някои правила:
- горният ръб на екрана на монитора да е на нивото на очите при изправен гръб;
- да не се седи с протегнат врат към монитора (вж. диаграмата по-долу);
- столът да е с облегалки за лактите, за да не се напряга трапецовидният мускул, придържащ рамената;
- екранът на монитора да не е прекалено ярък.
Много полезна при сервикогенни главоболия е кинезитерапията, насочена към отпускане и възстановяване на кръвообращението на засегнатите мускули на главата, шията и горния дял на гръбнака. Важно е да се отбележи, че има различни видове кинезитерапия и някои не са подходящи при главоболие. Центърът по главоболие предлага кинезитерапия, съобразена със спецификата на главоболието на всеки пациент.